داکت اسپلیت چیست

داکت اسپلیت چیست


چنانچه بخواهیم داکت اسپلیت را خیلی جامع و موشکافانه مورد بررسی قرار دهیم، ابتدا باید مشخص کنیم که داکت اسپلیت چیست؛ سپس در مورد انواع داکت اسپلیت، طرز کار، مزایا و معایب، نحوه نصب و سرویس آن صحبت نمائیم. در نهایت هم می توان بهترین داکت اسپلیت موجود در بازار را معرفی کرد.

مطالعه و جمع آوری اطلاعات کامل درباره این دستگاه، به همه ما این امکان را می دهد تا آگاهانه و هوشیارانه اقدام به تهیه و خرید نمائیم.

اغلب تجهیزات سرمایشی موجود در بازار تنها یک کارکرد داشته و بیشتر مواقع تنها کار سرمایش یا گرمایش را انجام می‌دهند. در تابستان و زمستان همه‌ مردم به دنبال وسیله‌ای برای تعدیل دمای خانه خود هستند. اما تهیه هر دستگاه به صورت جداگانه سبب ایجاد هزینه اضافی می‌شود.

از این رو باید به دنبال دستگاهی بود که هر دو ویژگی را به صورت همزمان دارا باشد که عموم مردم از وجود چنین دستگاهی بی‌خبرند! 

اولین وظیفه تولیدکنندگان و فروشندگان تجهیزات سرمایش گرمایش هم این است که مردم عزیز و مشتریان خود را کاملا توجیه نماید تا هر خریدی می خواهند انجام دهند، کاملا آگاهانه و هوشیارانه باشد و جو بیرونی سبب تصمیم غلط آنها نشود.

داکت اسپلیت چیست

داکت اسپلیت (Duct Split)، نوعی کولر گازی کانال کشی شده یا دستگاه پیشرفته و مدرن تهویه مطبوع (HVAC) است که همزمان می تواند سرمایش و گرمایش منازل ویلایی، آپارتمان ها و ساختمان های اداری-تجاری را به صورت فوق العاده عالی تامین نماید. 

به عبارت دیگر، انواع داکت اسپلیت چون عملکردی شبیه کولر گازی دارند ولی به تمام محیط با کانال کشی دسترسی پیدا می کنند، می توانند خیلی حرفه ای هوای خنک یا گرم تولیدشده را به سراسر محیط مورد نظر برسانند؛ پس می توانیم آنها را کولر گازی داکت اسپلیت هم نامگذاری نمائیم.

چند دستگاه داکت اسپلیت در کنار هم به همراه نمایش ساختار داخلی آنها
چند دستگاه داکت اسپلیت در کنار هم به همراه نمایش ساختار داخلی آنها

هر شخصی که بداند داکت اسپلیت چیست یا نظرات در مورد انواع داکت اسپلیت را خوانده باشد، تصدیق خواهد نمود که کمتر دستگاهی مانند آن یافت می شود که بتواند اینچنین محیط اطراف خود را خنک نماید.

شناخت اجزای داکت اسپلیت

برای معرفی قطعات داکت اسپلیت باید بگوییم که این سیستم سرمایش گرمایش از ۶ بخش اصلی تشکیل شده که هرکدام وظیفه خاصی را به عهده دارند؛ البته این قطعات اصلی، هر کدام خود از بخش های کوچک تری تشکیل می شود. در ادامه به معرفی ۶ بخش اصلی از اجزای این دستگاه می پردازیم:

 • یونیت خارجی (کندانسور)

یونیت خارجی یا کندانسور در بیرون ساختمان و در فضای باز نصب می‌شود. یونیت خارجی، محل خنک شدن گاز مبرد توسط کمپرسور در فرآیند سرمایش است.

 • لوله مسی

یونیت داخلی و خارجی توسط لوله مسی به هم متصل می‌شوند. این لوله، فشار مبرد را کاهش می‌دهد. مبرد بعد از خارج شدن از کندانسور، به لوله مویین وارد می‌شود. در این محل فشار مبرد پایین می‌آید. گاز مبرد خنک شده و به کمک این لوله به یونیت داخلی منتقل می‌شود.

 • یونیت داخلی (هواساز)

محل قرارگیری یونیت داخلی یا هواساز، در داخل ساختمان و عمدتاً در زیر سقف کاذب است. فرآیند تبادل حرارتی با گاز مبرد، هوای موجود در یونیت داخلی را خنک می‌کند.

 • کانال‌ ها

کانال اسپلیت می‌تواند گرد یا چهارگوش باشد. این کانال‌ها باعث اتصال یونیت داخلی به دریچه‌ها می‌شوند. وظیفه این کانال‌ها هدایت هوای سرد شده از یونیت داخلی به سمت دریچه و فضای مورد نظر است.

 • دریچه

در انتهای کانال دریچه‌هایی قرار دارند که موجب انتقال هوای سرد شده یا گرم شده به اتاق می‌شوند‌.

 • ترموستات

ترموستات داکت اسپلیت، یک بخش الکترونیکی است که وظایف مهمی از جمله کنترل تنظیم دما و سرعت کارکرد فن را به عهده دارد.

البته اگر به نقشه اسپلیت نگاهی بیندازیم با قطعاتی نظیر کویل آب گرم، فن، پمپ درین، گاز مبرد، فیلتر، شیر هواگیری و برد الکترونیکی نیز مواجه خواهیم شد که در صورت لزوم می توانید آنها را از مغازه های فروش قطعات تجهیزات سرمایشی تامین کنید.

نقشه ساختاری قطعات و اجزای داکت اسپلیت در یک خانه
نقشه ساختاری قطعات و اجزای داکت اسپلیت در یک خانه

 

داکت اسپلیت چگونه کار می کند؟

اگر بخواهیم بدانیم که داکت اسپلیت چیست، باید به خوبی بدانیم که چگونه کار می کند؛ طرز کار این دستگاه بر مبنای ماده مبرد که در درون لوله‌های دستگاه قرار دارد، شکل می گیرد. ماده مبرد می‌تواند به راحتی از حالت مایع به گاز تبدیل شود.

طراحی این سیستم بدین صورت است که دو یونیت داخلی و خارجی در کنار یکدیگر سیکل تبرید تراکمی را تشکیل می‌دهند. لوله‌های رفت و برگشت مسی، رابط میان این دو یونیت هستند. در ادامه نحوه عملکرد دقیق این سیستم سرمایش گرمایش را شرح خواهیم داد:

پیشنهاد مطالعه:  بهترین مدلهای داکت اسپلیت موجود در بازار را بشناسید

سیستم سرمایش داکت اسپلیت

طبق اصول سیکل تبرید، نحوه کار دستگاه در هنگام سرمایش بدین گونه است که ابتدا مبرد وارد کندانسور شده و بعد از افزایش فشار و دمای آن، به کمپرسور داخل می‌شود و گرمای خود را از طریق آن به محیط منتقل می‌کند. البته دو عملیات گفته شده در یونیت خارجی دستگاه، در پشت بام یا تراس ساختمان انجام می‌گیرد.

بعد از آن مایع مبرد تبدیل شده از حالت گاز فشرده به مایع فشار بالا، به شیر انبساط یا لوله مویین دستگاه وارد می‌شود. به این ترتیب، فشار آن بسیار کاهش می‌یابد. ‌این مبرد بعد از وارد شدن به اواپراتور ‌یا همان یونیت داخلی، با گرماگیری از هوا فضا را خنک می‌کند.

درنهایت، مبرد پس از دریافت گرمای محیط تبخیر شده، به حالت گاز در می‌آید و دوباره به کمپر‌سور راه می‌یابد تا سیکل را تکرار کند.

سیستم گرمایش داکت اسپلیت

برای تامین هوای گرم مورد نیاز توسط این دستگاه، دو روش وجود دارد:

 • اولین روش استفاده از کویل آب گرم است. جریان هوای گرم لازم برای گرمایش ساختمان را می‌توان تنها با تعبیه یک کویل گرمایشی در پشت یونیت داخلی و با عبور آب گرم دیگر از آن فراهم کرد. البته در صورت به کارگیری روش اول، تنها فن‌های یونیت داخلی باید روشن باشند و یونیت خارجی متشکل از کمپرسور و فن های کندانسور باید خاموش بمانند.
 • روش دوم برای تأمین هوای گرم، معکوس کردن سیکل برودتی است. در این روش باید جهت گردش جریان مبرد در سیکل کاری دستگاه داکت اسپلیت همانند هیت پمپ (مشابه شیوه گرمایش در کولر گازی) را معکوس کرد. در این صورت جریان بخار داغ خروجی از کمپرسور به جای عبور از کندانسور به اواپراتور (کویل DX یونیت داخلی) وارد می‌شود. به این صورت دمای هوای عبوری از روی کویل افزایش می‌یابد.

 

انواع داکت اسپلیت

مبحث انواع داکت اسپلیت را می توان از منظرهای مختلفی مورد بررسی و کنکاش قرار داد؛ شناخت این دیدگاه ها به صورت کامل و دقیق، درنهایت منجر به شناخت دقیق اینکه داکت اسپلیت چیست منجر خواهد شد.

این سیستم بر اساس نحوه کنترل ظرفیت کمپرسور (کنترل دور) به دو دسته بندی تقسیم می شود:

 • اسپلیت داکت دار معمولی (دور ثابت)
 • اسپلیت داکت دار (دور متغیر)

کاهش مصرف برق و طول عمر داکت اسپلیت اینورتر نسبت به معمولی از جمله مزایای نوع اینورتر به شمار می‌آید.

هر دو نوع دستگاه، به هنگام رسیدن دمای اتاق به نقطه تعریف شده (Set point) توسط ترموستات برقی واکنشی متفاوت دارند. نوع معمولی آن بعد از رسیدن به این دما، خاموش شده و به هنگام گرم شدن مجدد هوای اتاق دوباره شروع به کار می‌کند.

نوع اینورتر این سیستم سرمایشی، با رسیدن دما به نقطه تعریف شده، خاموش نمی‌شود؛ بلکه تا زمانی که دمای اتاق بالا نرفته، حداقل تعداد دور را دارد. از این رو، تعداد دفعات خاموش و روشن شدن کمپرسور به حداقل می‌رسد.

کاهش مصرف برق، افزایش طول عمر کمپرسور و کاهش صدای کارکرد یونیت خارجی از جمله مزایای اینورتر نسبت به معمولی است. به همین علت دستگاه اینورتر قیمت بالاتری نسبت به انواع معمولی آن دارند.

از نظر ظرفیت داکت اسپلیت نیز انواع آن در بازار بدین گونه است:

 • داکت اسپلیت ۱۸۰۰۰
 • داکت اسپلیت ۲۴۰۰۰
 • داکت اسپلیت ۳۰۰۰۰
 • داکت اسپلیت ۳۶۰۰۰
 • داکت اسپلیت ۴۸۰۰۰
 • داکت اسپلیت ۶۰۰۰۰

درنهایت هم باید بدانید که انواع برند داکت اسپلیت چه ایرانی و چه خارجی در بازار وجود دارد که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند.

 

انتخاب بهترین داکت اسپلیت

چنانچه انواع این دستگاه و طرز کار آن و اصل اینکه داکت اسپلیت چیست را فرا گرفته اید، می توان به نکاتی که هنگام خرید سیستم داکت اسپلیت نباید از آن‌ها غافل شد. ظرفیت دستگاه، میزان برقی مصرفی، راندمان دستگاه، ابعاد دستگاه و… نمونه‌هایی از آن هستند.

 1. قیمت داکت اسپلیت

یکی از مهمترین مواردی که در هنگام خرید یک سیستم، قیمت آن است. قیمت این سیستم به عوامل زیادی بستگی دارد که از آن جمله می توان به برند و ظرفیت دستگاه اشاره نمود. ولی آنچه بسیار اهمیت دارد کیفیت آن است که حتما مد نظر خود داشته باشید.

شما ممکت است یک دستگاه ارزان و یا حتی ارزانترین دستگاه بازار را خریداری نمائید ولی پس از مدتی استفاده دیگر برای شما کارایی لازم را نداشته باشد! در این صورت هم هزینه و هم وقت خود را بیهوده هدر داده اید.

قیمت روز این سیستم، با توجه به وضعیت آشفته بازار ایران و نوسانات شدید قیمت ارز و دلار کاملا متغیر است و حتما باید در زمان مناسب خرید خود را انجام دهید تا متضرر نشوید.

 1. ظرفیت دستگاه

منظور از ظرفیت داکت اسپلیت، میزان سرمایش یا گرمایش تولیدی دستگاه بوده که با واحد تن قابل اندازه‌گیری است. ظرفیت دستگاه بستگی به متراژ محیط تهویه شونده دارد. برای مثال دستگاه داکت اسپلیت با ظرفیت ۳۰۰۰۰ مناسب محیطی حدوداً ۱۰۰ متری است.

 1. میزان برق مصرفی دستگاه داکت اسپلیت

حواستان باشد که میزان آمپر برق مصرفی دستگاه انتخابی شما با کنتور برق ساختمان‌تان هم‌خوانی داشته باشد. برای مثال، دستگاهی که ۱۸ آمپر مصرف می‌کند، مناسب کنتور برق ۱۵ آمپری شما نیست.

پیشنهاد مطالعه:  طریقه تنظیم سرمایش داکت اسپلیت برای تابستان

همچنین با استفاده از روش های کاهش مصرف برق، می توانید این شاخص را بیش از پیش کاهش داده و در هزینه های خود صرفه جویی نمائید.

 1. راندمان سیستم

اگر می‌خواهید که دستگاه شما انرزی کمتری برای تهویه هوا مصرف کند، پس دستگاهی با راندمان بالا را انتخاب کنید و به این شکل، مصرف برق شما نیز کاهش می‌یابد.

 1. ابعاد سیستم داکت اسپلیت

ابعاد دستگاه بستگی به محیطی دارد که قرار است دستگاه داکت اسپلیت شما در آنجا نصب گردد‌. این مورد را متخصصین با مراجعه به آن محل شما را راهنمایی خواهند کرد.

 1. نوع عملکرد 

سرمایشی و گرمایشی دو منظوره، فقط سرمایشی، سرمایشی با کویل آب ‌گرم از نمونه عملکرد‌های آن است که شما بر اساس نیاز خود می‌توانید هر یک را انتخاب نمایید. به نوع گاز مصرفی دستگاه و CFM یا حجم هوا تولیدی دستگاه نیز توجه کنید.

 1. برند 

هر خریدار این دستگاه با خودش کلنجار می‌رود که بهترین برند این دستگاه خنک کننده چه می باشد. شما باید براساس ویژگی‌های خاص هر برند و قیمت آن‌ها و البته نیازی که دارید، برند مناسب خود را پیدا کنید.

در این مرحله پیشنهاد ما به شما استفاده از برند ایرانی مثل پارادایس می باشد تا هم از تولید ملی حمایت کنید و هم با توجه به مسئله تحریم ها در هنگام سرویس کردن و یا تعویض قطعات به مشکل خارجی بودن برند بر نخورید.

البته اگر با توجه به این موارد قصد خرید دستگاه خارجی را داشتید توصیه ما خرید داکت اسپلیت ال جی، گرین و یا سامسونگ می باشد.

 

اینکه بهترین داکت اسپلیت کدام است، خیلی ظرفیت اسمی آنها بستگی ندارد؛ بلکه کیفیت قطعات مورد نیاز در ساخت انواع داکت اسپلیت و همچنین برند سازنده است که این مهم را تعیین می نماید؛ البته باید آپشن های مختلف هر سیستم را نیز مورد کنکاش قرار داد تا در نهایت مو لای درز انتخاب برترین دستگاه نرود!

 
استفاده از داکت اسپلیت بصورت هوشمند
استفاده از داکت اسپلیت بصورت هوشمند

 

مزایا و معایب داکت اسپلیت

این سیستم سرمایش گرمایش، مانند هر دستگاه دیگری نقاط قوت و ضعفی دارد که باید آنها را شناخت. در ادامه به معرفی برخی مزایا و معایب داکت اسپلیت خواهیم پرداخت:

مزایای داکت اسپلیت

از جمله مزیت های این دستگاه سرمایشی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • قیمت مقرون به صرفه
 • کاهش هزینه های انرژی در ساختمان
 • کاهش هزینه های سرویس و تعمیر
 • وارد کردن اکسیژن تازه به داخل ساختمان
 • خروج هوای مرده به فضای بیرو
 • کنترل آسان دمای محیط
 • امکان ایجاد گرمایش

معایب داکت اسپلیت

چنانچه بخواهیم بدانیم عیب های انواع داکت اسپلیت چیست، می توانیم موارد زیر را نام ببریم:

 • دشواری نصب در ارتفاع بالا
 • ایجاد سر و صدا
 • محدودیت ظرفیت دستگاه

که البته این مشکلات به خوبی قابل رفع هستند و در مقاله بررسی مزایا و معایب داکت اسپلیت، راه حل برطرف کردن این مشکلات بررسی شده است.

مکان نصب و قرارگیری داکت اسپلیت در سقف
مکان نصب و قرارگیری داکت اسپلیت در سقف

 

نصب و سرویس داکت اسپلیت

حال که مشخص شد داکت اسپلیت چیست و انواع آن را نیز شناختیم، نیاز است تا نحوه نصب، کانال کشی و سرویس دستگاه را نیز مورد بررسی قرار دهیم.

جهت نصب داکت اسپلیت، ابتدا مکانی مناسب را برای قرارگیری کندانسور پیدا کنید. قرارگیری کندانسور در زیر آفتاب یا روی زمین، عملکرد ان را مختل می‌سازد. حالا نوبت به نصب هواساز اسپلیت می‌رسد.

باید یک تیکه از سقف کاذب را در مکانی که نیازمند آرامش نیست همچون درون راهرو انتخاب کنیم. هواساز را باید به صورت حرفه‌ای درون سقف قرار دهیم. بعد از آن، باید به تمام اتاق‌ها و محیط ها کانال بکشیم.

بعد از آن، نوبت به وصل کندانسور و هواساز به یکدیگر به وسیله‌ لوله‌های مسی و پلاستیکی می‌رسد. مرحله آخر آن، اتصال درست دستگاه به برق است. حالا می‌توانید دستگاه را امتحان کنید. اگر دستگاه به درستی کار کرد و صدای مشکوکی را نشنیدید؛ پس اسپلیت به درستی نصب شده است.

پس از اطلاع از طریقه نصب این دستگاه، باید بدانیم مواردی همچون ابعاد دستگاه، نحوه لوله کشی آن، نقشه کانال کشی ، سیم کشی و تنظیم آن به صورت صحیح در اجرای این مراحل نصب حتما باید رعایت شوند.

همچنین بررسی نحوه تنظیم داکت اسپلیت برای زمستان (علل گرم نکردن اسپلیت) و تنظیم داکت اسپلیت برای تابستان هم از دیگر مواردی است که باید حتما آموزش داده شود تا بدرستی این تنظیمات صورت پذیرد. نصب و راه اندازی این سیستم نیازمند متخصص است و هر کسی توانایی انجام این کار را ندارد. اگر این کار را به افراد بی‌تجربه محول کنید، ممکن است نتواند از عهده آن برآید و دستگاه شما آسیب ببیند.

هزینه نصب

عوامل زیادی در تعیین میزان هزینه نصب این دستگاه دخیل هستند. نوع فضا، مساحت، میزان سختی دیوارها (برای سوراخ کردن) و از همه مهم‌تر، اندازه داکتی که می‌کشید، از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر هزینه هستند‌.

میزان هزینه و مصرف برق دستگاه

هزینه کارکرد برق اسپلیت داکت دار بستگی به میزان تهویه‌ای دارد که انجام می‌دهد. این دستگاه به طور کلی ۳۵۰۰ وات برق در هر ساعت مصرف می‌شود.

پیشنهاد مطالعه:  راه های کاهش مصرف برق داکت اسپلیت و کولر سلولزی
نصب داکت اسپلیت روی دیوار
نصب داکت اسپلیت روی دیوار

برای اینکه بتوان بهترین داکت اسپلیت را در حالت بهینه داشت؛ باید اطلاعات مهمی همچون داکت اسپلیت چیست، انواع، طرز کار، معایب و مزایا را به خوبی دریابیم. البته داشتن شماره تولیدکننده، فروشنده، نصاب و سرویس کار متعهد و کاربلد فراموش نشود!

 

داکت اسپلیت سالم که بخوبی کار میکند
داکت اسپلیت سالم که بخوبی کار میکند

 

سلامت دستگاه داکت اسپلیت

عیب یابی و سلامت انواع داکت اسپلیت از جمله موارد مهمی است که باید حتما رعایت شود. بررسی داکت اسپیلت سالم باید هر چند وقت یک بار در برنامه کاری ما گنجاده شود تا احیانا این دستگاه خنک کننده دچار مشکل جدی نشود. ارزیابی های متنوعی برای سنجش سلامت دستگاه و تعیین بهترین داکت اسپلیت وجود دارد که یکی از آنها اندازه گیری دبی هوا در هنگام خروج از دریچه می باشد.

در هنگام بررسی سلامت دستگاه و همچنین عیب یابی سیستم داکت اسپلیت باید مواردی چون علت یخ زدن لوله برگشت، علت آب دادن، علت گرم نکردن، علت خنک نکردن و بوی بد داکت اسپلیت هم چک و بررسی گردد؛ تا اگر مشکلی بود با مراجعه به تعمیرکار دستگاه که متخصص این امر باشد مشکل حل شود.

سرویس داکت اسپلیت در ارتفاع بالا
سرویس داکت اسپلیت در ارتفاع بالا

تعمیر و سرویس داکت اسپلیت

توصیه ما این است که بحث تعمیر و سرویس داکت اسپلیت خود را حتما به یک تعمیرکار متخصص بسپارید. اگر نیاز به تخلیه آب دستگاه، تعویض ترموستات، شارژ گاز و یا هواگیری کویل سیستم داکت اسپلیت داشتید حتما با یک سرویس کار مجرب تماس بگیرید تا از صحت عملکرد آن اطمینان داشته باشید و دستگاه خود را دچار خرابی و ضرر ننمائید.

مطمئن باشید هزینه سرویس این دستگاه به اندازه ای نیست که شما را دچار مشکل کند ولی اگر یک فرد غیر متخصص آسیبی به دستگاه شما بزند، ضرر چندین میلیونی فقط نصیب شما خواهد شد!

شرکت پارادایس این نوید را به شما عزیزان می دهد که با بهره گیری از افراد تعمیرکار داکت اسپلیت متخصص و کارآمد، مشکل سرویس و تعمیر انواع دستگاه های سرمایشی منزل یا محل کار شما را در استان قم به سرعت رفع خواهد نمود. کافیست همین حالا با شماره ۰۹۱۲۲۵۲۰۰۱۴ تماس بگیرید.

 

سخن پایانی

پارادایس (https://paradisecooling.ir/) در این مطلب قصد داشت تشریح نماید که داکت اسپلیت چیست و طرز کار آن چگونه است؛ سپس به انواع داکت اسپلیت، مزایا و معایب، نحوه نصب و سرویس آن و انتخاب بهترین داکت اسپلیت پرداخته شد.

سوالات متداول

اسپلیت و داکت اسپلیت چه تفاوتی دارند؟

برای توزیع هوا در داکت اسپیلت از کانال استفاده می‌شود. یونیت داخلی و خارجی می‌توانند فاصله زیادی از هم داشته باشند. از این رو، شما می‌توانید یونیت خارجی را در پشت بام نصب کنید. امکان تامین هوای گرم با کمک آب گرم در داکت اسپلیت وجود دارد در حالی که اسپلیت چنین قابلیتی را ندارد.

اگر فضا بزرگ باشد، در پروژه‌های اسپلیت ما نیازمند چندین دستگاه هستیم در حالی که داکتاسپلیت تنها با یک دستگاه نیاز کل فضای شما را برطرف خواهد کرد. تفاوت دیگر آن‌ها این است که کانال‌ها و پنل‌ها در داکت اسپلیت در زیر سقف کاذب قرار می‌گیرند و در حالت عادی شما آن‌ها را نمی بینید.

داکت اسپلیت چند سال عمر می کند؟

این خنک کننده حدود ۲۰ سال عمر می‌کند که طول عمر خوبی محسوب می گردد. البته با استفاده صحیح این طول عمر طولانی محقق خواهد شد!

قیمت داکت اسپلیت چقدره؟

براساس ظرفیت و برندی که دارد انواع داکت اسپلیت می‌توانند قیمت متفاوتی داشته باشند. شرایط بازار امروز ایران به‌گونه‌ای است که نمی‌توان قیمت ثابتی را برای اجناس متصور شد. اینکه فقط سیستم سرمایشی یا سیستم سرمایشی-گرمایشی را انتخاب کنید، بر هزینه شما تاثیرگذار است.

مقدار متراژ کانال کشی و نصب آن را در کنار خرید انواع داکت اسپلیت باید در نظر بگیرید. نوع اینورتر آن به دلیل راندمان بالا، ۱۰ تا ۳۰ درصد از مدل معمولی آن قیمت بالاتری دارد. هزینه داکت اسپلیت بر اساس میزان تناژ بازدهی یا به عبارت دیگر تبریدی است که انجام می‌دهد.

سیستم داکت اسپلیت چگونه کار می کند؟

ابتدا هوای خنک توسط کمپرسور موجود در یونیت خارجی تولید شده و سپس با کانال کشی به یونیت داخلی منتقل می شود و در نهایت از طریق دریچه ها وارد محیط می گردد.

تفاوت اسپلیت و داکت اسپلیت چه می باشد؟

اسپلیت یا همان کولر گازی دیواری متداول، بدون کانال کشی بوده و محدوده اطراف خود را فقط پوشش می دهد ولی داکت اسپلیت با استفاده از کانال کشی و بر مبنای ظرفیت خود می تواند محیط های زیادی را در بر بگیرد

آیا راه خاصی برای کاهش مصرف برق داکت اسپلیت وجود دارد؟

بله ۱۱ روش عالی کاهش مصرف برق داکت اسپلیت تشریح شده که از آن جمله می توان به قرار دادن سایبان برای یونیت بیرونی، استفاده از ترموستات مناسب و انتخاب اولیه خوب و کاربردی اشاره نمود.

چند سال از به بازار آمدن داکت اسپلیت ها می گذرد؟

حدود ۱۰ تا ۱۵ سال از ورود داکت اسپلیت های اولیه به بازار تجهیزات سرمایشی می گذرد

آیا گرمایش داکت اسپلیت ها مطبوع و مناسب می باشد؟

بله فقط تنها مشکل یکنواخت پخش شدن گرمایش در تمام محیط استکه شاید برخی افراد منزل را اذیت نماید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *