8 مزیت مهم داکت اسپلیت پارادایس

8 مزیت مهم داکت اسپلیت پارادایس


جهت خرید تجهیزات سرمایشی مناسب برای محیط مورد نظر خود حتما باید شناخت کافی از انواع دستگاه های خنک کننده پیدا کنید. به عنوان مثال اگر ۸ مزیت مهم داکت اسپلیت را بدانید به خوبی به مزایای داکت اسپلیت (Duct Split Advantages) و همچنین معایب داکت اسپلیت (Duct Split Disadvantages) واقف می شوید و انتخاب درستی هنگام خرید این دستگاه خنک کننده خواهید داشت. در نتیجه توصیه می شود قبل از خرید و یا حتی بررسی قیمت این سیستم سرمایش گرمایش، این مطلب را مطالعه نمائید.

شناخت کامل نحوه عملکرد تمامی سیستم‌های موجود و ویژگی‌های آن‌ها در انتخاب مناسب‌ترین سیستم HVAC به شما کمک می‌کند. داکت اسپلیت به عنوان یک سیستم گرمایش سرمایش عالی در سراسر جهان شناخته می شود و بسیار پر طرفدار می باشد.

شما عزیزان می توانید با مطالعه مقاله داکت اسپلیت چیست در مورد ساختار و شاکله داکت اسپلیت اطلاعات خوبی کسب نمائید و ۸ مزیت مهم داکت اسپلیت را بهتر و کامل تر متوجه شوید.

 
سیستم HVAC
سیستم HVAC
 

مزایای داکت اسپلیت آنقدر زیاد و مهم است که می تواند هر شخصی را مجاب به خرید این سیستم سرمایش گرمایش نماید؛ به همین دلیل است که روز به روز با شناخت مردم شاهد نصب داکت اسپلیت در جای جای ایران هستیم. شما نیز می توانید به جرگه این خریداران خوشبخت بپیوندید.

 

بررسی ۸ مورد از مزایای داکت اسپلیت

در این بخش قصد داریم ۸ مزیت مهم داکت اسپلیت را تشریح نمائیم؛ داکت اسپلیت مزایای زیادی نسبت به دیگر دستگاه‌های تهویه دارد که سبب کاربرد گسترده آن شده است. تامین هوای تازه با اکسیژن بالا، بازگرداندن هوای داخل ساختمان به اواپراتور دستگاه، فیلتر نمودن هوا، کمتر بودن قیمت این سیستم و… نمونه‌هایی از این مزایا هستند. همچنین از تکنولوژی دور متغیر یا اینورتر بهره برده است. در ادامه برخی از مزایای داکت اسپلیت را معرفی می کنیم:

 1. داکت اسپلیت قیمت خرید مقرون به صرفه و پایینی دارد

تهیه سیستم‌هایی مانند مینی چیلر و فن کویل هزینه بالایی در پی دارد. اما نگران نباشید! داکت اسپلیت‌ها این مشکل را حل کرده‌اند. هزینه تهیه این دستگاه‌ حدود ۳۰ درصد کمتر از دو سیستم نام برده است. از این رو می‌توانید بدون نگرانی در قیمت اقدام به تهیه آن کنید.

 1. داکت اسپیلت هوای تازه با درصد بالایی از اکسیژن را از بیرون گرفته و به درون ساختمان می ‌فرستد

یونیت خارجی (اواپراتور) هوا را به کمک فن از بیرون ساختمان گرفته و بعد از تنطیم دمای هوا، از طریق کانال‌هایی در بخش‌های مورد نظر پخش می‌شود. از آنجایی که این هوا از بیرون گرفته شده است، هوای تازه را همیشه می‌توان به داخل ساختمان منتقل کرد.

پیشنهاد مطالعه:  معرفی همه اجزا و قطعات داخلی داکت اسپلیت
 
خانه داکت بندی شده
خانه داکت بندی شده
 
 1. بازگرداندن هوای داخل ساختمان به اواپراتور دستگاه

علاوه بر فراهم آوردن هوای تازه، یکی دیگر از ۸ مزیت مهم داکت اسپلیت، برگرداندن هوای مصرف شده در داخل ساختمان از طریق دریچه بازگشت هوا و یک کانال به اواپراتور است. در آنجا با هوای تازه ورودی ترکیب می‌شود تا پیش از رسیدن به کویل و فن اواپراتور، دمای هوای ورودی با هوای داخل ساختمان به هم نزدیک و در مصرف انرژی صرفه جویی ‌شود.

در صورت استفاده از سیکل برودتی به شیوه هیت پمپ معکوس، سیستم سرمایشی و گرمایشی برای هر واحد ساختمان به صورت مستقل عمل می‌کند. در حالی که سیستم VRF و نیز ترکیب چیلر مرکزی و فن کویل همچین عملکردی ندارند.

گرمایش داکت اسپلیت (در صورت استفاده از کویل آب گرم) در مقایسه با کولر گازی و همچنین سیستم VRF دارای کیفیت بالاتری است.

داکت اسپلیت نسبت به رادیاتور راندمان گرمایش بالاتری دارد. علت آن، این است که گرمایش از طریق رادیاتور به صورت تدریجی و از نوع انتقال حرارت جابه‌جایی طبیعی است‌‌. در حالی که در داکت اسپلیت، انتقال حرارت به شکل جابه‌جایی اجباری انجام می‌شود.

از دیگر مزایای آن، برقراری شرایط برای تهویه و ایجاد فشار مثبت در داخل ساختمان، به علت استفاده از هوای تازه در داکت اسپلیت است‌. داکت اسپلیت، هوایی فیلتر شده را به محیط منتقل می‌کند. هزینه نگهداری چند دستگاه اسپلیت به صورت همزمان بالا است و شوفاز در بلند مدت با تولید دوده دیوار شما را سیاه می‌کند.

 

با داکت اسپلیت شما دیگر نیازی به نصب چندین کولر گازی و شوفاژ برای سرد و گرم کردن سراسر محیط خانه ندارید. هزینه‌های اولیه شامل خرید، نصب و راه‌اندازی داکت اسپلیت‌ها نسبت به سیستم‌های تهویه مطبوع دیگر، پایین‌تر است. اگر به دنبال کاهش میزان رطوبت هوا هستید، داکت اسپلیت شما را به این خواسته‌‌ می‌رساند.

 
 1. می توانید با داکت اسپلیت براحتی دما را کنترل کنید

شما می‌توانید برای کنترل مقدار هوای ورودی از دریچه‌های موتوردار یا به اصطلاح ترموستاتیکی (دمپر) به جای دریچه‌های ثابت ورودی هوا استفاده کنید. در هر اتاق برای هر دریچه یک ترموستات نصب می‌شود تا از طریق باز و بسته کردن آن بتواند مقدار هوا سرد و گرم را کنترل کند. به همین سبب شما می‌توانید دما و هوای هر بخش را به راحتی کنترل نمایید.

 1. داکت اسپلیت می تواند سبب کاهش مصرف برق و انرژی شود

یکی دیگر از ۸ مزیت مهم داکت اسپلیت این است که نصب ترموستات و دریچه‌های ترموستاتیکی سبب کنترل مقدار هوای ورودی به هر اتاق خواهد شد. از این رو با توجه به نیاز شما کاهش و افزایش می‌یابد. همچنین می‌توان از ورود هوای سرد یا گرم به قسمتی که نیازی به تهویه ندارد جلوگیری کرد. در نتیجه مصرف برق نسبت به دیگر سیستم‌ها کاهش یافته و صرفه‌جویی در در مصرف انرژی را به همراه خواهد داشت.

پیشنهاد مطالعه:  همه چیز درباره تفاوت داکت اسپلیت و چیلر

ناگفته نماند که استفاده از کنترل هوشمند و متناسب با نیاز کمپرسور در کنار داکت اسپلیت اینورتر نیز می‌تواند سبب کاهش هزینه‌ها شود. زیرا می‌تواند دور کمپرسور را متغیر کند.

 
نصب داکت اسپلیت در محیطی زیبا
نصب داکت اسپلیت در محیطی زیبا
 
 1. هر واحد از ساختمان هزینه شارژ جداگانه می‌ تواند داشته باشد

در سیستمم داکت اسپلیت بر خلاف سیستم‌های مرکزی مانند چیلر، هزینه‌های مصرف انرژی از طریق دستگاه به صورت جداگانه برای هر واحد از ساختمان برآورد می‌شود. از این رو هر واحد می‌تواند مقدار مصرفی خود را کنترل کند.
 1. استفاده از یک دستگاه داکت اسپلیت قدرتمند برای کاهش هزینه ها

از دیگر مزایای داکت اسپلیت این است که سبب کاهش هزینه‌ها اعم از سرویس و نگهداری، تعمیر و تکنسین نگهدار می‌شود، توانایی داکت اسپلیت به تنهایی است. شما می‌توانید به جای چند اسپلیت (کولر گازی)، از یک دستگاه داکت اسپلیت استفاده کنید.
 1. امکان ایجاد گرمایش مطبوع با داکت اسپلیت

سیکل گرمایشی داکت اسپلیت با استفاده از جریان برق کار می‌کند. البته ناگفته نماند که به دلیل وجود منابع گازی بسیار در کشور، استفاده از گاز به صرفه‌تر است. بنابراین در یونیت داخلی دستگاه یک کویل آب گرم تعبیه شده که به آبگرم ارسالی از طرف بویلر یا پکیج گازسوز موتورخانه متصل می‌شود. بدین ترتیب مسیر آب گرم ورودی به یونیت داخلی فراهم شده و در نتیجه ایجاد هوای گرم را به همراه دارد. مناطق سردسیر و نیمه ‌سردسیر می‌توانند از این مزیت به راحتی بهره‌مند شوند.   تا اینجا سعی شد ۸ مزیت مهم داکت اسپلیت بیان گردد؛ اکنون می خواهیم به بررسی معایب داکت اسپلیت بپردازیم تا بطور یکجانبه فقط مزایای داکت اسپلیت را بیان نکرده باشیم!
نصب و کانال کشی داکت اسپلیت در محیط های بزرگ
نصب و کانال کشی داکت اسپلیت در محیط های بزرگ
 

نقایص و معایب داکت اسپلیت اگرچه باید شناخته شوند ولی نباید زیاد به آنها توجه نمود؛ زیرا هر کدام را به راحتی می توان با اقدامات جبرانی برطرف نمود و تا سال های سال از سیستم گرمایش و سرمایش داکت اسپلیت لذت برد. 

 

معایب داکت اسپلیت

پس از شناخت ۸ مزیت مهم داکت اسپلیت وقت آن است تا درباره ۳ مورد معایب داکت اسپلیت با هم صحبت کنیم تا به درک درستی از این وسیله کاربری در حوزه تجهیزات سرمایشی برسیم.

داکت اسپلیت همانند دیگر وسایل سرمایشی و گرمایشی معایبی نیز دارد. عدم مدیریت سرمایش و گرمایش، میزان بالای مصرف انرژی، سر و صدای یونیت داخلی و… نمونه‌هایی از این معایب است.

 • دشواری نصب داکت اسپلیت در ساختمان‌ هایی با متراژ بالا

یکی از معایب داکت اسپلیت این است که به کارگیری تنها یک یونیت داخلی برای ساختمان‌هایی با متراژ بالا کافی نیست. این در حالی است که اضافه شدن یونیت دوم، نیازمند یونیت خارجی دیگری نیز خواهد بود.

رعایت حداکثر فاصله بین یونیت داخلی و خارجی (به علت جلوگیری از افت فشار جریان مبرد و کاهش راندمان) اجرای سیستم را با چالش روبه‌رو می‌کند.

پیشنهاد مطالعه:  ترموستات داکت اسپلیت چیست؛ انواع، مزایا و خطرات

محدودیت‌هایی را برای اجرای چنین سیستمی در ساختمان‌های بزرگ ایجاد می‌کند. علاوه بر آن، نمای بدی به ساختمان می‌دهد. این در حالی است که در سیستم‌های مرکزی از جمله ترکیب چیلر و فن کویل، با چنین محدودیت‌هایی روبه‌رو نیستیم.

 • سر و صدای یونیت داخلی

کمپرسور یا فن در یونیت داخلی این سیستم به کار برده شده است. این فن یا کمپرسور باید توانایی هوادهی کل ساختمان را داشته باشد. برای همین است که سر و صدای داکت اسپلیت نسبت به دیگر اسپلیت‌های عادی بیشتر است. سر و صدایی مضاعف از طریق عبور هوا از کانال‌ها تولید می‌شود‌ و این جزء عیب های داکت اسپلیت به شمار می رود.

البته راهکارهایی وجود دارد که سر و صدای این دستگاه را بسیار کاهش می‌دهد که در ادامه به بررسی این راه حل ها خواهیم پرداخت:

  • شما می‌توانید برای کاهش سر و صدا از دو یا چند دستگاه به جای یک دستگاه، استفاده کنید. برای مثال می‌توانید دو دستگاه ۶ تن یا سه دستگاه ۴ تنی به جای یک داکت اسپلیت ۱۲ تنی به کار بگیرید. بعد از آن، هر یونیت را به کانال‌های مشخصی اختصاص دهید. به کارگیری کانال‌های عایق‌بندی شده در برابر صدا و حرارت، راه حلی دیگر برای این مشکل است.
  • یونیت داخلی را در ورودی اتاق خواب‎ها یا اتاق نشیمن و همچنین بالای راهروها و سقف کاذب نصب نکنید.
  • از کانال‌های انعطاف‌پذیری که عایق کاری شده هستند، استفاده کنید و در محل مناسب دریچه بازگشت هوا یا دریچه مکش را تعبیه نمایید.
 • ظرفیت سیستم ‌های داکت اسپلیت

در صورتی که قصد استفاده از این دستگاه برای ساختمانی چند طبقه را دارید، برای پوشش تمامی ساختمان شاید نیازمند استفاده از چندین دستگاه باشید.

به تبع هزینه کانال کشی شما نیز افزایش خواهد داشت. در این صورت هزینه نصب و راه‌اندازی سیستم تهویه مطبوع بیشتر از میزان پیش‌بینی شده‌ شما خواهد شد. به همین دلیل قبل از انتخاب این دستگاه، این نکته را در نظر داشته باشید.

البته راهکارهایی برای کاهش میزان مصرف برق نیز در دسترس بوده که یکی از این راهکارها، استفاده از دمپبرها (دریچه‌های ترموستاتیکی) است. در این صورت دریچه‌های ساختمانی که به آن نیاز ندارید را می‌توانید ببندید.

با این کار می‌توانید در مصرف برق صرفه‌جویی کنید. اگرچه مصرف برق داکت اسپلیت همچنان بالا خواهد ماند.

 

کلام آخر

ما در مجموعه پارادایس دوست داریم مشتریان بصورت آگاهانه خرید تجهیزات سرمایشی خود را انجام دهند. از این رو به بررسی ۸ مزیت مهم داکت اسپلیت پرداختیم تا در مورد مزایای داکت اسپلیت و همچنین معایب داکت اسپلیت اطلاعات کافی در دسترس داشته باشید و بخشی از سوالات شما عزیزان در مورد سیستم های خنک کننده و تجهیزات سرمایشی گرمایشی را پاسخ دهیم.

سوالات متداول

به طور کلی چند مزیت برای داکت اسپلیت می توان شمرد؟

بیش از ۸ مزیت مهم برای داکت اسپلیت موجود است که بسیار حیاتی می باشند

آیا معایب داکت اسپلیت قابل رفع هستند؟

بله. تمام معایب داکت اسپلیت را می توان با اقداماتی ساده براحتی رفع نمود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *